קורונה

ההימור הבריטי נגד הקורונה

נוכח המשבר הרפואי חסר התקדים החליטה הממלכה המאוחדת לנקוט צעדים שנויים במחלוקת. האם באמת אפשר לשלב חיסונים מסוגים שונים? ומה המחיר של עיכוב במתן המנה השנייה?

בריטניה מתמודדת בימים אלה עם משבר חמור עקב ההתפשטות הבלתי מרוסנת של נגיף הקורונה SARS-CoV-2 ברחבי האי. הווריאנט החדש של הקורונה, כלומר נגיף שצבר אוסף של מוטציות ששינו את אופן תפקודו, מופץ במהירות, ומדי יום מאובחנים עשרות אלפי נדבקים חדשים בקצב גובר והולך. גם מספר המאושפזים מטפס בחדות, ועלה ב-20 אחוז בשבוע האחרון לבדו – תוספת של כ-2,500 חולים חדשים במחלקות הקורונה, שמצטרפים לכ-13 אלף חולים קודמים. כ-600 מתים נוספים מקורונה נרשמים מדי יום בממלכה המאוחדת וקצב התמותה ממשיך לעלות.

מאומתים יומיים בבריטניה, ממוצע נע על פני שבעה ימים | מקור: OurWorldInData
מאומתים יומיים בבריטניה, ממוצע נע על פני שבעה ימים | מקור: OurWorldInData

לאחר סדרה של החמרה בהגבלות שהוטלו על הציבור, בניסיון כושל לבלום את העלייה בתחלואה, הכריז ראש הממשלה בוריס ג’ונסון על סגר ארצי רחב היקף מיום רביעי שעבר. מערכת החינוך סגורה כמעט לחלוטין ומפירי הנחיות נקנסים בסכומים גבוהים, עד 10,000 ליש”ט.

כל זה קורה בצל מבצע החיסונים הבריטי שלא מצליח להדביק את קצב התחלואה הנוסק. אף על פי שבריטניה הייתה המדינה הראשונה  בעולם המערבי שהתחילה לחסן את אזרחיה, חוסנה בה עד כה (נכון ל-4.1) אותו מספר אנשים כמו בישראל – כ-1.3 מיליון מחוסנים. העיכוב בהפצת החיסונים בולט אף יותר אם לוקחים בחשבון שהבריטים החלו את מבצע החיסונים שלהם כמעט שבועיים לפני ישראל, ויש להם 670 אלף אחיות לעומת כ-50 אלף בלבד כאן. במספרים יחסיים הפער משמעותי שבעתיים: הבריטים חיסנו  רק כ2% מתושבי המדינה לעומת 15.7% בישראל

המשבר המסלים אילץ את רשויות הבריאות בבריטניה לבחון אסטרטגיות שנויות במחלוקת שנועדו לאפשר להם יותר גמישות בהפצת החיסונים והגעה ליותר אנשים. לדוגמה החליטו שם לשלב חיסונים מסוגים שונים במנה הראשונה והשנייה של החיסון, ולהאריך את ההפוגה בין מנה למנה משלושה שבועות, כהמלצת היצרנים, לעד שלושה חודשים.

לפני שנבחן את המצב באי הבריטי ואת המדיניות שבחרו לנסות שם, יש להבין מדוע בכלל נותנים יותר מזריקה אחת כדי לקבל תגובה חיסונית מיטבית, מה עומד מאחורי הרעיון לשלב בין סוגים שונים של חיסונים ומהם היתרונות והסכנות הטמונים בשינוי פרוטוקול החיסון.

מספר החיסונים שניתנו במדינות ברחבי העולם, נכון ל-4 בינואר 2021 | מקור: OurWorldInData
מספר החיסונים שניתנו במדינות ברחבי העולם, נכון ל-4 בינואר 2021 | מקור: OurWorldInData

   

כתבות נוספות

כתבות באותה קטגוריה

Back to top button